MOJE DZIECKO JEST INNE. CO MAM ZROBIĆ?

Jeśli zachowanie dziecka na tyle niepokoi Rodzica, że zdecyduje się udać do specjalisty, to o pierwsze „spojrzenie” na dziecko może poprosić psychologa, który po krótkiej obserwacji powinien być w stanie ocenić, czy należy uruchamiać proces diagnostyczny, czy też nie. Może to być psycholog z rejonowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej lub psycholog przedszkolny, oczywiście też może być to osoba z prywatnej placówki. Jeśli psycholog ma wątpliwości co do tego, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo należy już wtedy umówić się na pełną diagnozę, w placówce, w której przyjmuje psychiatra dziecięcy wraz z zespołem, w skład którego najczęściej wchodzi psycholog, pedagog, logopeda. Natomiast, jeśli jest tak, że pierwszy specjalista uspakaja Rodziców, a oni nadal czują niepokój patrząc jak zachowuje się ich dziecko, powinni udać się na dalsze konsultacje do kolejnego specjalisty. Niestety często Rodzice, w szczególności mamy postrzegane są, jako „przewrażliwione” na punkcie swojego dziecka. PAMIETAJ RODZICU! PAMIĘTAJ MAMO! PAMIĘTAJ TATO!, dopóki martwi Cię to, co dzieje się z Twoim dzieckiem i nie uzyskujesz wystarczającego wsparcia i odpowiedzi na dręczące Cię wątpliwości, dopóty odwiedzaj kolejnych specjalistów. Wielokrotnie trafiają do nas Rodziny, które były uspakajane i odsyłane, a po czasie okazywało się, że dziecko potrzebuje intensywnego wsparcia.

Co należy wiedzieć? TYLKO psychiatra dziecięcy jest osobą, która może postawić ostateczną diagnozę i stwierdzić, czy dziecko ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. To jest ważna informacja, gdyż do dalszego orzecznictwa potrzebne jest właśnie zaświadczenie od lekarza psychiatry.

Proces diagnostyczny składa się z kilku spotkań, najczęściej pierwsze to wywiad z rodzicami, kolejne są z dzieckiem i ostatnie, na którym przekazywana jest diagnoza odbywa się bez dziecka.

Czy muszę czekać z rozpoczęciem terapii mojego dziecka do momentu otrzymania diagnozy? To pytanie, które często zadają Rodzice, w szczególności kiedy otrzymują sygnał, że bez względu na to co zdiagnozuje psychiatra, i tak dziecko potrzebuje wsparcia terapeutycznego. Patrząc przez pryzmat dobra dziecka, wspieranie jego rozwoju najlepiej zacząć najszybciej jak to możliwe, proces diagnozy nozologicznej (stawianej przez lekarza) może przebiegać równolegle z wdrażaniem dziecka do terapii. Postępy, jakie dziecko poczyni przez pierwsze tygodnie terapii nie wpłyną na to, czy dziecko otrzyma diagnozę autyzmu, czy też nie. Ze względu na koszty terapii, czasem konieczne jest, aby poczekać do końca procesu diagnostycznego i otrzymania dokumentów z poradni psychologiczno – pedagogicznej.

BlueBees - Akademia dla dzieci z Autyzmem

 

Adres: ul. Anny Jagiellonki 2a, 01-989 Warszawa

Telefon: 570 - 540 - 047

Email: kontakt@bluebees.pl

 

Fundacja Bluebees

ul. Anny Jagiellonki 2a

01-989 Warszawa                                                         

KRS 0000772257

REGON 382592763

NIP 5213856874

Nr konta: ING Bank Śląski S.A. 47 1050 1025 1000 0090 3182 7935

Logotyp Blue Bees