MOJE DZIECKO MA AUTYZM. KIEDY TO MINIE?

Wielu rodziców słysząc, że ich dziecko otrzymuje diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu, zastanawia się, czy ten stan kiedyś minie, czy autyzm można wyleczyć? Autyzmu nie można wyleczyć, bo nie jest on chorobą! Jest to zaburzenie neurorozwojowe. Oznacza to, że trajektoria rozwoju dziecka z autyzmem jest inna, niż dziecka rozwijającego się typowo. Pomimo ciągłego postępu wiedzy, nadal niewiele wiemy na temat przyczyn powstawania autyzmu. Jeżeli nie wiemy, co za niego odpowiada, to nie możemy także znać sposobu, jak ,,to” naprawić, czy wyleczyć.

Należy także pamiętać, że zaburzenia ze spektrum autyzmu to bardzo obszerna kategoria. U każdego dziecka autyzm może przejawiać się trochę inaczej. Możemy oczywiście wyróżnić osiowe objawy, takie jak zaburzenia komunikowania się, trudności w interakcjach społecznych oraz sztywne, powtarzalne wzorce zachowań i zainteresowań, ale przejawy tych trudności u każdego dziecka będą inne i w różnym stopniu widoczne dla otoczenia.

Czy zatem nie należy podejmować żadnych prób wspierania rozwoju dziecka, bo autyzm to tylko ,,inna ścieżka rozwoju”? Z całą pewnością trzeba pomóc dziecku rozwijać jego umiejętności. Im wcześniej tym lepiej! Pomimo tego, że autyzm nie zniknie i zawsze będzie towarzyszył osobom posiadającym taką diagnozę do końca życia, można (i trzeba) pracować nad tym, żeby jakość funkcjonowania społecznego, komunikowania się i samodzielności dziecka z autyzmem była jak najwyższa.

Na rynku znajdują się oczywiście alternatywne terapie i sposoby leczenia autyzmu, obiecujące spektakularne efekty. Bez wątpienia warto różnorodnie stymulować rozwój dziecka. Trzeba jednak przemyśleć, czy reklamowane ,,cudowne” terapie są bezpieczne i skuteczne. Aby sprawdzić, co działa, zachęcamy do zapoznania się z raportem amerykańskiego NAC (National Autism Center). Stanowi on podsumowanie badań nad terapią dzieci, młodzieży i dorosłych z autyzmem. Celem raportu jest wyłonienie tych form terapii, które odznaczają się największą skutecznością opartą na rzetelnych dowodach naukowych. Raport w języku angielskim jest dostępny na stronie http://www.nationalautismcenter.org/national-standards-project/  Fundacja ,,Wsparcie na starcie” przetłumaczyła raport i opracowała jego polską wersję. Można go za darmo pobrać w intrenecie na stronie fundacji.

BlueBees - Akademia dla dzieci z Autyzmem

 

Adres: ul. Anny Jagiellonki 2a, 01-989 Warszawa

Telefon: 570 - 540 - 047

Email: kontakt@bluebees.pl

 

Fundacja Bluebees

ul. Anny Jagiellonki 2a

01-989 Warszawa                                                         

KRS 0000772257

REGON 382592763

NIP 5213856874

Nr konta: ING Bank Śląski S.A. 47 1050 1025 1000 0090 3182 7935

Logotyp Blue Bees